Jak si vybrat lyžařskou výbavu?

Vše o tom jak si vybrat lyže, boty, hole, vázání.

Jak si dobře vybrat lyžařské vybavení

Jak si správně vybrat lyže?

Při výběru lyží se musíme především soustředit na to, aby daná lyže odpovídala dosažené úrovni a zkušenostem jezdce a jeho celkové tělesné hmotnosti. Začátečník bez jakékoliv zkušenosti by si měl vybrat lyži podle fyzické váhy. V dnešní době už se nedělají lyže rovné a upřednostňuje se lyžování zvané carving, to proto, že „krojení", to znamená rozšíření špičky a paty umožňuje dobrou točivost a snadné manipulování s lyží. Pokud je lyže takto vykrojená (vpředu a vzadu širší, uprostřed úzká), snáze zatočíte, nebo-li uděláte tzv. carvingový oblouk, který pak může přejít, až na funcarving. Taková lyže se nazývá slalomka, u nás v sortimentu např. Racetiger SL a SC. Racetiger SL jsou lyže velice sportovního rázu, které neodpustí žádnou chybu a rozhodně si na nich takzvaně máknete. Racetiger SC je lyže více turistická, ale zároveň může nabídnout i sportovní charakter. Pro její všestrannost je velmi oblíbená. Tato lyže se kupuje v délkách +/- k výšce Vaší brady.

Lyže, která je po celé délce podobně krojená (je tedy skoro rovná), se nazývá „obřačka" (GS racetiger), je to lyže vytvořená na delší a dlouhé obloučky a je spíše rychlostního charakteru. Vyhovuje lyžařům, kterým se nezalíbil carving a preferují stále stejný styl. Tato lyže se kupuje v délkách +/- jako je Vaše postava.

Mezi NEJOBLÍBENĚJŠÍ a NEJPRODÁVANĚJŠÍ lyže patří tzv. univerzálky, které se dělí na carvové (točivé), speed (rychlostní). U univerzálek si lze vybrat lyže s točivými parametry a rychlostními parametry. Na těchto lyžích můžete jezdit, jak velký, tak malý oblouk, jsou velmi flexibilní.

Délka

Při výběru délky lyží nezáleží jen na váze a výšce kupujícího, ale i na jeho stylu lyžování. Kdo preferuje menší a kratší obloučky měl by mít délku přibližně k bradě. Ten, kdo preferuje střední oblouk, měl by mít délku od rtů k nosu. A ten, kdo má rád dlouhé obloučky by měl mít lyže dlouhé k nosu a výše.

Hmotnost jezdce a flexe lyží

Každá lyže má stanovenou hmotnostní toleranci - tedy rozpětí minimální a maximální hmotnosti jezdce, stejně tak, jako u snowboardu. Při výběru je třeba zohlednit hlavně váhovou hmotnost jezdce a tuhost, nebo-li flexi lyže. Jsou-li lyže měkké jsou vhodnější pro začátečníky, lépe se ovládají a odpustí spoustu chyb, ale zároveň tato lyže nedrží na hraně na tvrdém oblouku, při vyšších rychlostech je mnohem neklidnější. Je-li lyže tvrdá, chová se ve vyšších rychlostech klidněji, drží na ledě, ale zároveň je to lyže sportovnější, tudíž potřebuje vyšší sportovní nasazení. Nejlepší lyže jsou, pokud mají dřevěné nebo vyztužené jádro. Pěnová a gelová jádra jsou horší, sice za ně zaplatíme menší částku, zato jejich životnost a jízdní vlastnosti jsou velice špatné.

Pokud chcete mít dobrý požitek z lyžování a některé věci Vám stále nejsou jasné, přijďte se poradit k nám.

Dámské lyže

Dámské lyže se zohledňují podle dámské postavy. Mají těžiště jinde, než pánské, aby byly dobře točivé (těžiště je více vpředu). Většina dámských lyží je odlehčena a mají lepší manipulační schopnosti.

Jak si správně vybrat vázání a desku

Nejdůležitější u vázání je rozpětí váhové kategorie.

Desky pod vázáním jsou v dnešní době už samozřejmostí. Většina desek je přidělaná na lyži, popřípadě integrovaná na vázání. U takovéto desky je důležitý materiál. Pokud je deska z měkké umělé hmoty, není vhodná pro náročnější lyžaře. Deska by měla být vysoká od 0,8cm, aby vyhovovala na carving.

Jak si správně vybrat lyžařské boty

Lyžařské boty jsou nejdůležitější položkou ve sjezdovém lyžování. Důležitý je scelet boty. Pro plochá a široká chodidla jsou vhodné boty se širokým sceletem. Pro úzká chodidla stačí užší scelet.

Dále je při výběru důležitá délka boty. Správnou délku boty poznáte, když botu zapnete a při rovném postoji budete lehce cítit špičku, tak aby Vás netlačila a zároveň jste se lehce dotýkali přední stěny. V dnešní době se veškeré vnitřní botičky vyrábějí z měkkých materiálů, které se po zahřátí Vaší tělesné teploty zformují podle Vaší nohy.

Dalším bodem je flexe. Pro představu sportovně laděná, ale zároveň pohodlná bota je od 80 do 100 flexe.

Jak si správně vybrat hole

Když hůlku otočíte a vezmete ji těsně pod kroužkem, měla by mít pravý úhel. Další pomůcka je velikost Vaší postavy děleno 1,4. Tímto výpočtem získáme požadovanou délku hole.