Jak správně zvolit kalhoty na kolo?

Cyklistické kalhoty by určitě neměly chybět v žádné výbavě cyklisty. Poskytují potřebný komfort při jízdě na kole a hlavně chrání Tvé sedací partie. 

 

 

Proč si pořídit cyklistické kalhoty

Cyklistické kalhoty by určitě neměly chbět v žádné výbavě cyklisty. Poskytují potřebný komfort při jízdě na kole a hlavně chrání Tvé sedací partie. Vyrobeny jsou z funkčních, rychle schnoucích materiálů, mají speciální cyklovložku, která chrání sedací část proti otlačení. Cyklo kalhot je celá řada, mohou být krátké, 3/4, dlouhé, jen do pasu nebo s laclem, upnuté nebo volné. Pokud máš tu možnost se zastavit u nás na kamenné prodejně, tak Ti rádi poradíme přímo na prodejně. Zároveň si můžeš vyzkoušet všechny možné druhy cyklistických kalhot v různých velikostech. Najdeš u nás stálou zásobu cyklooblečení ihned k odběru.

Dělení cyklistických kalhot

Kalhoty na kolo dělíme:

krátké volné kalhoty na kolo

krátké elastické kalhoty na kolo s laclem nebo do pasu

3/4 volné nebo elastické kalhoty na kolo

Dlouhé elastické kalhoty na kolo - mohou být jen do pasu, nebo s laclem

Krátké elastické kalhoty 

Nejčastěji používané kalhoty v kategorii cyklistických kalhot. Kalhoty mohou být úplně krátké  (většinou dámské) nebo těsně nad koleno. Většina lepších kalhot má zakončení nohavic buď silikonovým páskem, nebo je silikon vetkaný do pásu cca 5 cm. Tím dochází k pevnému usazení kalhot na noze a nedochází k vyhrnování kalhot na noze při šlapání. 

Volné cyklo kalhoty

Stále oblíbenější cyklo kalhoty. Volné kalhoty mají na první pohled civilní vzhled a vypadají jako běžné kraťasy. Kalhoty se vyrábí buď s vložkou, nebo bez vložky. Většina těchto kalhot je ale s vnitřní vložkou, která se však dá jednoduše oddělat a dostaneš tak kalhoty nejen na kolo, ale i na jiné sportovní činnosti. Další výhodou je, že si můžeš pořídit více vnitřních vložek a ty pak jednoduše střídat. Tyto kalhoty se vyrábějí v krátké verzi, nebo v 3/4 verzi pod kolena. Další výhodou je, že většina těchto kalhot má i kapsy, kam umístíte pohodlně třeba peněženku nebo drobné věci.

Cyklo kalhoty 3/4

Tyto kalhoty mají výhodu v tom, že jsou delší a chrání Ti také kolena a udržují je v teple. Jsou ideální k nošení v chladnějším jarním nebo podzimním počasí. Mohou být elastické, elastické s laclem a nebo 3/4 volné.

Cyklo kalhoty dlouhé

V případě zimního počasí se používají cyklo dlouhé kalhoty. Ty opět mohou být v elastické verzi a to jak do pasu, nebo s laclem. S laclem mají výhodu v tom, že jsou krytá částečně i záda. Dále se používají kalhoty s cyklistickou vložkou, nebo bez ní. Kalhoty bez vložky mají výhodu v tom, že je lze použít i na jiné sporty, třeba na běžky.

Cyklistická vložka do kalhot

Velmi důležitá na cyklokalhotech je cyklistická vložka, která výrazně také ovlivňuje cenu kalhot. Při dlouhodobém sezení v sedle kola dochází k omezení průtoku krve v měkkých tkáních. Proto byla vyvinuta speciální cyklovložka, která tento problém minimalizuje. Vložky mohou být různého tvaru a liší se i výškou výstelky. Závodní cyklovložky bývají více tvarované, ale bývají s nižší výstelkou oproti rekreačním vložkám. Vložky jsou vyráběny s antibakteriální úpravou a nosí se na holé tělo, aby se minimalizoval počet švů s dotykem s tělem a vložka tak nedřela. Rozdíl ve vložkách je také u vložek určených pro ženy a pro muže, jsou jinak anatomicky tvarované.

Materiál cyklistických kalhot

Stejně jako cyklistické vložky mají i materiály kalhot antibakteriální úpravu. Kalhoty jsou ušity z několika dílů (panelů), čím více panelů, tím lépe kalhoty sednou na tělo. Většina cyklistických kalhot má na sobě našité reflexní prvky, což je dobré brát v případě výběru kalhot jako jeden z důležitých faktorů.