Jak vybrat computer na kolo?

Základní rozdělení tachometrů na kolo je buď podle funkcí které nabízejí, podle systému uchycení na kole, případně podle přenosu signálu mezi computerem a snímačem. 

 

Funkce cyklocomputeru

Cyklo computery mohou nabízet nepřeberné množství funkcí. Základem každého computeru je měření aktuální rychlosti, která se měří pomocí čidla umístněného na vidlici kola a magnetu, který se uchytí na drát kola. Další funkcí jsou pak ujeté kilometry v různých variantách od celkového počtu přes denní počet kilometrů, až po různá úseková měření. Dalšími funkcemi bývají časové funkce jako je aktuální čas, čas výletu a celkový čas. Běžnou funkcí ve střední třídě tachometrů bývá také průměrná rychlost, nebo možnost měření kadence. Vyšší modely pak mývají i různé treninkové funkce jako měření tepu, množství spálených kalorií atd. Funkce co který computer umí je vždy uvedeno u konkrétního modelu. 

Systém uchycení

Comutery bývají uchyceny buď na řidítka kola nebo na představec kola, záleží podel typu computeru. Možností pak je vhodný držák např. na představec dokoupit samostatně.

Přenos signálu:

Drátové computery

Klasické provedení s kabeláží, kterou se přenáší signál z čidla do computeru. Výhodou je nízká cena a 100% kvalita přenosu. Nevýhodou jsou pak dráty, které nejsou esteticky ideální a v terénu při ostřejší jízdě může dojít k přetržení např. o větev nebo při pádu.

Bezdrátové computery

Čistý vzhled a rychlá montáž jsou hlavní výhody bezdrátových computerů. Neobsahují kabeláž, ale pouze samostatná čidla a tachometr s držákem. Nevýhodou je vyšší cena a možnost výpadků signálu při vnějším rušení např. světlem s elektromagnetickým spínačem.