Jak vybrat snowboardovou výbavu?

Jak si dobře vybrat SNOWBOARD?

Při výběru snowboardu jde o to, aby odpovídal dosaženým zkušenostem jezdce a jeho celkové sportovní zdatnosti a také výšce a váze. Začátečník bez předešlých zkušeností by si měl zvolit snowboard, který je středně tvrdý.

Pokročilí jezdci zpravidla preferují určité odvětví - freeride (jízdu v prachovém sněhu), freestyle (jízda v parku na překážkách a skoky) nebo tzv. race a alpine (rychlá jízda na tvrdém prkně s tvrdými přezkovými botami).

Délka snowboardu

Při výběru snowboardu musíme dbát na délku. Neměl by být příliš krátký (prkno by se mohlo v oblouku přetáčet a jízda po hraně se změní ve smýkání ze strany na stranu). Platí pravidlo, že snowboard by měl sahat mezi bradu a nos. Pro začínající jezdce, ženy nebo jezdce, kteří převážnou dobu stráví ve snowparku se preferuje snowboard, který je na úrovni Vaší brady. Pro pokročilejší jezdce, kteří spíše preferují jízdu na sjezdovce a ve volném terénu je vhodný snowboard delší, a to od brady ke špičce nosu. Na freeride je možné ještě delší.

Váha jezdce

Každý snowboard má stanovenou hmotností toleranci, tudíž je to stejné, jako u lyží. Každý snowboard má svoji váhovou toleranci.

Šířka snowboardu

Šířka snowboardu je jedním z dalších důležitých parametrů, jde o to, aby se jezdcovy boty při jízdě v oblouku nedotýkaly sjezdovky. Jezdci s velikostí boty UK 10,5 (EUR 45) a větší by se měli při výběru prkna shánět po širších, tzv. wide snowboardech. Vyrábí se i snowboardy ve verzích mid-wide (mírně širší prkna) a superwide (široká prkna pro opravdu velká chodidla).

Dámské snowboardy

Dámské snowboardy zohledňují něžnost a menší sílu dámské postavy. Dívky mají jinak posazené těžiště, než muži, mají menší chodidla, jiný poměr výška/váha. Všechny tyto odlišnosti výrobci promítají do geometrie a konstrukce dámských snowboardů. Jsou vytvářeny v tkz. odlehčenější verzi, tím je docíleno snadnější manipulace.

Jak si správně vybrat snowboardové vázání?

Při nákupu snowboardového vybavení se drž pravidla, že nejdříve vyber snowboardové boty a teprve poté vázání. Boty musí maximálně vyhovovat noze a následně musí zapadnout do vázání.