Jak vybrat dětské kolo?

Bezesporu nejdůležitějším krokem při výběru dětského kola je jeho správná velikost. Častou chybou bohužel bývá koupě většího rámu, než je pro dítě vhodné. Neboj se k nám přijít a vyzkoušet si velikost kol, rádi Ti poradíme či doupravíme přímo na kole.

 

U dětského kola nelze uvažovat tak, že dítě do kola doroste. Pokud dítě ještě nezvládá plně techniku jízdy, mělo by spolehlivě dosáhnout na zem. Problémem u nesprávně zvolené velikosti kola bývá také nepřirozený posed a dítě je příliš natažené, nebo jsou řidítka příliš vysoko. Velikost dětských kol se odvíjí od velikosti zapletených kol. Jedná se o kola 12, 16, 20 a 24 palců. 

Dětská kola 12“

Nejmenší dětská kola s ráfky o průměru 12" jsou vybavena demontovatelnými balančními kolečky. Ta můžeš z kola nejen odejmout, ale také snadno změnit úhel jejich naklopení a tím i míru podpory dítěte. Úhel blížící se 90 stupňům vůči vertikále je vhodný pro úplné začátečníky, ostřejší úhel pro děti, které již lépe zvládají rovnováhu. Dvanáctipalcová kola jsou jednorychlostní, nemají tedy žádné převody. Dítě na nich brzdí zpětným záběrem pedálů, tedy tzv. torpédem. K dispozici přesto bývá přední páková brzda, s níž ovšem většina dětí prakticky nemanipuluje, neboť nemá dost síly ji zmáčknout. Tato nejmenší kola by měla být vybavena dodatečnými prvky pasivní ochrany dítěte, zejména chrániči konců řidítek a chráničem řetězu.
Nezapomeň zkontrolovat, zda a v jakém rozsahu lze na kole měnit výšku posedu, nastavení řídítek a případně jejich naklopení. Díky těmto atributům budeš moci přizpůsobit kolo růstu dítěte.

Dětská kola 16"

Také 16" kola bývají vybavena demontovatelnými opěrnými kolečky (která využijí děti začínající s cyklistikou v pozdějším věku), jsou rovněž jednorychlostní a brzdí se na nich torpédem nebo přední čelisťovou brzdou. Jediný podstatný rozdíl oproti 12" kolům je právě v průměru ráfků, které jsou o 4" větší.

Dětská kola 20"

Dvacetipalcová kola se dodávají buď jednorychlostní, nebo vícerychlostní s přehazovačkou a zadním měničem převodů ovládaným otočným mechanismem na řídítkách (RevoShift, GripShift apod.). Bývají vybavena přední i zadní pákovou čelisťovou brzdou. Dítě na těchto kolech tedy již nebrzdí protiběžnou brzdou, kola jsou vybavena volnoběžným nábojem, tzv. cvrčkem. Některá 20" kola jsou vybavena také přední odpruženou vidlicí, která tlumí nárazy a zvyšuje pohodlí dítěte na dlouhých vyjížďkách a v terénu.

Dětská kola 24"

Tato kola jsou vlastně zmenšeninou dospělého bicyklu s tím, že kola mají rozměr 24". Standardně bývají dětská kola 24" vybavena přehazovačkou s předním a zadním měničem převodů. Přehazování se opět realizuje prostřednictvím otočného mechanismu na řídítkách (GripShift, Revoshift), zůstává i přední a zadní páková brzda. Na 24" kole dokáží děti ujet i velké vzdálenosti a není pro ně problém překonávat kopce.

Juniorská kola 

Pokud je vaše dítě již příliš velké na čtyřiadvacetipalcové kolo, je vhodné sáhnout po nejmenších rámech kol dospělých. V této kategorii se již kola dělí na silniční, horská a treková s rozdílnými průměry ráfků (silniční a treková 28", horská většinou 26"). V dospělé kategorii se velikost kol ovšem neudává podle průměru ráfků, ale podle délky sedlové trubky. Nejmenší dospělé rámy vhodné pro juniory se pohybují mezi 13 a 15,5 palci.

Hmotnost kola

Při nákupu si kolo rovněž potěžkej, popřípadě s ním kromě samotné jízdy nech dítě manipulovat a sleduj, zda jej například zvládne samo položit na zem a zase zvednout. Tak si ověříš, zda kolo není pro dítě příliš těžké.  Lehčí kola mají často komponenty z hliníkových slitin, ale jsou pravidelně o něco dražší.

 

Doplňky

Nejdůležitějším doplňkem je samozřejmě cyklistická helma, která dítě ochrání a bez níž do 18 let ani nesmí vyjet na silnici. Více o výběru cyklistické helmy se dočtete v článku Jak vybrat cyklistickou helmu. Vhodné jsou i cyklistické rukavice, které sají pot, takže v nich nekloužou řídítka, navíc při pádu  ochrání dítě před odřeninami rukou. K dalším doplňkům vhodným pro děti patří odrazky, košík s cyklistickou lahví, brašnička pod sedlo či na řídítka, a v neposlední řadě také zvonek. 

 

Neboj se k nám přijít a vyzkoušet si velikost kol, rádi Ti poradíme či doupravíme přímo na kole.