Technologie lyží?

Vše o technologiích a vlastnostech lyží, které Vám pomohou při výběru.

Technologie lyží šla za poslední roky hodně vpřed a ani nevíme kdy technologie lyží bude mít svůj konec. Jedno víme jistě, že krojení nebo-li carving nám hodně napomohli k tomu aby jsme si opravdu jízdu užili a aby jsme se tolik nedřeli do oblouků. Určitě, ale co se nikdy nezmění bude to, že dřevěná lyže bude vždy dřevěná a bude to ten nejlepší materiál ze kterého se dělají lyže a který se nejlépe chová na svahu...

Power Switch

Zapnuto (Power ON) / Vypnuto (Power OFF)

Hlavním prvkem řady TIGERSHARK Power Switch je první aplikace patentované novinky Power Switch. Tato průkopnická technologie umožňuje provést změnu základních parametrů modelu TIGERSHARK Power Switch jediným otočením přepínače bez jakéhokoliv nářadí a příslušenství. Ovladač Power Switch nacházející se v zadní části lyže umožňuje ovládání uhlíkových tyčí integrovaných do lyže pro regulaci její tvrdosti a průhybu. Podle požadovaného stylu nebo tělesné kondice může lyžař změnit nastavení dynamických parametrů lyže.

Při aktivaci systému Power Switch (poloha "Power ON") lyžař získá tvrdé lyže pro agresivní jízdu a přesné vyjíždění zavřených rychlých oblouků. V poloze „Power OFF" lyže TIGERSHARK nabývají na pružnosti, tak ceněné při méně náročné jízdě na upravených sjezdovkách. Systém Power Switch rovněž umožňuje rychlé a snadné nastavení podle měnících se sněhových podmínek. Ráno je sjezdovka ještě zmrzlá a tvrdá, zatímco odpoledne je sníh obvykle více měkký - lyže TIGERSHARK snadno zvládnou oba povrchy.

Grip

Double Grip XTD

Dvojnásobná výška jádra pro dvojnásobný přenos sil. Výška lyže je zdvojnásobena přidáním přesně opracovaných dřevěných jader, která jsou umístěna na základním jádru Sensor Wood Core. Zdvojnásobení výšky jádra nad hranami přináší dvojnásobné zlepšení přenosu sil, nutných k ovládání, přímo na hranu lyže.

Power Grip

Speciální navržené dřevěné jádro po celé délce lyže zajišťuje harmonický podélný průhyb lyže, čímž je umožněn čistý průjezd obloukem při agresívní jízdě na hranách. Tato konstrukce přispívá k nárůstu stability lyží a k maximalizaci kontroly nad lyžemi za všech rychlostí na tvrdém podkladu. Vyvinuto pro spolupráci se systémem Motion iPT.

Double Grip LT

Verze konstrukce Double Grip pro nezávodní použití. Kombinuje skvělý přenos sil na hranu s dokonale komfortním chováním lyže za všech podmínek a na všech druzích sněhu.

iPT Motion

Všechny modely RACETIGER se dodávají s originální technologií vázání iPT Motion splňující požadavky nejnáročnějších závodních jezdců. VÖLKL a MARKER vyvinuly patentovaný systém uchycení vázání integrovaný do zvýšeného jádra lyže Double Grip XTD. Integrace uchycení vázání přímo do jádra lyže iPT („internal Power Technology) maximalizuje kontaktní plochu a umožňuje přímý přenos síly z lyžařské boty na vázání a lyži. Zároveň u iPT Motion není k uchycení zapotřebí žádných šroubků, takže nedochází k žádnému omezení plynulého a volného průhybu lyže. Systém iPT Motion lze dále doplnit o Piston Control Oil Suspension. Tento doplněk, který byl testován a vyzkoušen v závodech světového poháru, funguje podobně jako olejový tlumič u vozu F1 a spolehlivě tlumí nežádoucích kmity a vibrace. Jezdec tak získá stabilitu a může své závodní lyže lépe ovládat bez ztráty dynamiky nebo pružnosti.

3Motion

Nový systém lyžařského vázání Marker Motion. Číslice 3 v názvu znamená tři a zároveň volný (v angličtině three and free), což je třetí generace patentovaného systému Motion, který umožňuje ještě volnější podélný průhyb lyže. Tento systém byl vyvinut jako součást konstrukce lyží Power Grip a vyznačuje se jednoduchou montáží a nízkou váhou.

iPT Wideride

Legální Doping pro lyže širší než 80 mm!

Abychom uspokojili naši vnitřní a tržní poptávku v této kategorii, vyvinuli jsme úplně nové vázání a způsob uchycení. iPT Wideride je o 30% širší než obvyklá vázání čímž činí přenos energie přímější a rychlejší. Je o 11% nižší než běžná vázání, tudíž díky nižšímu těžišti zvyšuje stabilitu lyže. A díky zhruba o 20% nižší váze ve srovnání s obvyklými vázáními je celý systém mnohem obratnější; na svou kategorii all condition lyží až nečekaně. Výsledný ohromující výkon a všestrannost spolu s ovládáním a dynamickými vlastnostmi předčí i mnohem štíhlejší lyže.

MARKER a VÖLKL představují další milník ve vývoji nových systémů vázání, iPT Wideride, první plně integrovaný systém vázání vyvinutý speciálně pro širší lyže typu all condition. iPT Wideride je založený na legendárním konceptu Motion, který se stal standardem pro spojení lyže a vázání do jediného funkčního celku; systém uchycení vázání iPT Wideride je integrován přímo do lyže na extra široké platformě. iPT Wideride byl speciálně vyvinut pro lyže širší než 80 mm a podle požadavků zkušených lyžařů kategorie all conditions posunuje těžiště níž a blíže ke středu lyže. Zároveň je lehčí než běžná vázání. Výsledkem je nový systém, který předvádí schopnost reakce a výkonový standard očekávaný od MARKER a VÖLKL

Tlumení

Piston

Špičková technologie tlumení rázů vyzkoušená v sérii světového poháru, která se dodává jako nadstavba systému iPT Motion. Princip je podobný, jako technologie odpružení vidlice horských kol, kde se rázy pohlcují pístem tlumeným v olejové náplni.

ADS

Zkratka pro systém aktivního tlumení (Activated Dampening System). Systém aktivního tlumení se nachází v přední části lyže před vázáním. Základní verze ASD částečně tlumí nežádoucí vibrace pomocí pryžové vložky mezi povrch lyže a začátek kolejnice 3 Motion systému.

Wood Core

Užší dřevěné jádro ve střední části lyže, v délce oblasti pod vázáním, přispívá ke zlepšení absorpčních schopností a ovladatelnosti lyže na všech druzích sněhu a ve všech terénech.

Dual Wood Core

Dřevěné jádro přes celou šířku lyže ve střední části lyže, v délce oblasti pod vázáním, zvyšuje komfort a zlepšuje ovladatelnost při jízdě na upravených sjezdových tratích.

XTD Wood Core

Dvě oddělená dřevěná jádra po stranách lyže, v oblastech konstrukce Double Grip, v kombinaci s titanalovým plechem přinášejí vysokou torzní tuhost lyže a maximálně lyži stabilizují při ostřejší jízdě po hranách.

XTD Sensor Wood Core

Dřevěné jádro patentované společností Völkl a složené z jednotlivých hranolů (různé typy dřeva pro vyvážené vlastnosti), perforované a sycené epoxidovou bází, délce i šířce lyže, v oblasti Double Grip V kombinaci s titanalovým plechem zajišťuje špičkové vlastnosti lyže, jež ocení zejména lyžaři s velmi agresívním stylem jízdy.

Full Sensor Wood Core

Jedná se o velmi stabilní juniorskou lyži s celodřevěným jádrem Full Sensor Wood Core, které má skutečnou sandwichovou konstrukci a vykrojení boční stěny téměř stejné, jako u modelu pro dospělé. Všestranné krojení dává lyži MANTRA JUNIOR výborný záběr i v hlubokém sněhu, takže i mladí freeski lyžaři si mohou užívat pocit surfování na sněhu. Nový model MANTRA JUNIOR je rovněž vhodným nástrojem pro první kroky v jibbingu (jízda po „zábradlí") a jízdě na switch (jízda pozadu) , které patří mezi „cool" styly dnešní doby. Pro ty nejmladší lyžaře jsme připravili lyže od délky 108 cm.