Jak vybrat elektrokolo?

Elektrokola jsou rok od roku populárnějším dopravním i sportovním prostředkem. Dnes se dá pořídit již za opravdu rozumnou cenu a výběr je opravdu velký. 

Tato novinka se totiž stala tak oblíbenou, že se její výrobou zabývají téměř všechny značky jízdních kol. Nejznámějším českým výrobcem je Apache, ale na našem webu najdete i značky jako jsou SCOTT, Cannondale a Rock Machine. Oblíbené jsou především u lidí staršího věku, díky jednoduchému ovládání a dostupnosti. Ovšem i mladí lidé si příjdou na své, například SCOTT vyrábí opravdu luxusní horská, celoodpružená elektrokola, která jsou zrozená do terénu.

Před výběrem Vašeho elektrokola je zapotřebí si položit pár základních otázek:

1/ Za jakým účelem si elektrokolo pořizujete?

2/ Po jakých cestách budete nejčastěji jezdit?

3/ Jak často budete jezdit? A jaké vzdálenosti potřebujete urazit?

4/ Potřebujete speciální rám? (skládácí kola, kola s nízkým nástupem)

5/ Kolik chcete do kola investovat?

Je potřeba si uvědomit, co od elektrokola očekáváte a k jakým účelům jej budete používát. Jelikož ne každé elektrokolo je v souladu s předpisy k jízdě na veřejných komunikacích. Takové elektrokolo musí být označené povinnými informacemi na rámu - jméno a adresa výrobce / dovozce, soulad s normou EN15194, symbol CE a slova 250W, 25 km/h a EPAC (nebo PEDELEC) a toto by mělo být uvedeno i v uživatelském manuálu nebo v prohlášení o shodě. Dále si ověřte, zda prodejce, který Vám elektrokolo prodává má dostatečné zázemí na servis elektrokol. Aby Vám byl schopen kolo pravidelně servisovat v době záruční lhůty, ale i po ní. Zároveň si prověřte informace o výrobci elektrokola (reference na internetu, web výrobce apod.) a posuďte, zda se jedná o spolehlivého dodavatele s historií nebo firmu, která prodává elektrokola jako vedlejší činnost. Nenechte se zmást nereálnými informacemi, které uvádí někteří výrobci. Jako například dojezdy a vysoké kapacity baterií! Právě zmiňované dlouhé dojezdy (až 180 km) jsou reálné pouze za těch nejlepších podmínek (nízká hmotnost jezdce, rovinatá trasa, ideální počasí bez větru, nejnižší režim asistence apod.). Reálné dojezdy se pohybují na úrovni 50% těchto lákavých údajů. Někteří výrobci uvádí kapacitu baterie až 20 Ah nebo i více. Tento údaj může být pravdivý, ale pouze za předpokladu, že baterie bude dosahovat určité velikosti a hmotnosti nebo jsou použity vysokokapacitní články s nízkými vybíjecími proudy, které nejsou rozhodně vhodné pro elektrokola. Jejich kvalitu poznáte při prvním prudším stoupání, kdy elektrokolo nebude mít dostatečný výkon k tomu, aby Vás do něj vyvezlo.

Věnujte pozornost především elektrické výbavě a kvalitě baterie!

Nakupujte u specializovaných prodejců jízdních kol a elektrokol, kteří jsou odborně způsobilí a dokážou Vám s výběrem elektrokola poradit a poskytnout Vám kvalitní servis v době záruky i po jejím uplynutí. Vyvarujte se nákupu elektrokola v supermarketech a u jiných neodborných prodejců! Námi nabízená elektrokola si můžete prohlédnout na našem eshopu nebo přímo kliknutím zde.