Jakou velikost rámu elektrokola?
Co je velikost rámu?
Velikostí (výškou) rámu se rozumí vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu. Velikost se udává zpravidla v palcích (1 palec = 2,54 cm). Velikosti rámů se mohou nepatrně odlišovat dle značky kola nebo konstrukce rámů. Crossová (trekingová) kola mohou mít rám o 1 až 2 palce větší.
Určení velikosti rámu podle výšky postavy
Jak na správnou velikost jízdního kola? U volby velikostí můžeš vyjít s přiložené orientační tabulky, ale pamatuj si, že velikosti rámů se velmi liší mezi jednotlivými kategoriemi kol i mezi jednotlivými značkami. Nejde proto dát nějaké jednotné přesné doporučení. Často jsou pro daného cyklistu vhodné i dvě velikosti a nestačí zohlednit jen tělesnou výšku. Pokud si nejsi jist správnou velikostí, raději nás kontaktuj a my ti pomůžeme s výběrem správné velikosti u konkrétního modelu kol.
Orientační přehled velikostí rámu s důrazem na pohodlný posed
Měj prosím na paměti, že každý výrobce používá trochu jiné metodiky určení geometrie rámu, proto je dobré se vždy poradit s našimi specialisty pro určení vhodné velikosti rámu u konkrétního modelu. Níže uvedená tabulka slouží jako jednoduchý přehled pro získání základní představy, jaká velikost rámu pro tebe bude vhodná.
Určení velikosti rámu podle délky dolních končetin
Velikost rámu je dána délkou sedlové trubky, od níž se odvozují ostatní rozměry rámu. Tato velikost se označuje jako "střed-střed". Všeobecné doporučení je, že velikost rámu horského kola se volí tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní (vodorovnou) rámovou trubku asi 5 cm od rozkroku. Doporučené velikosti rámů jsou v následující tabulce.
Při výběru velikosti rámu je potřeba pouvažovat také o tom, v jakém terénu strávíš většinu času, a jaký typ jízdy preferuješ. Jiný posed volí turista a jiný závodník. Menší rámy jsou tužší, mají nižší těžiště a lépe se ovládají v náročnějším terénu. Větší rámy bývají pohodlnější a proto vhodnější pro delší vyjížďky a turistiku.
Správná poloha sedla:
Nastavte si správnou výšku sedla tak, aby jsi při sezení na sedle dosáhl napnutou nohou patou na pedály. Při jízdě leží špička nohy na pedálu a noha je ve spodní poloze pedálu lehce pokrčená. V žádném případě by se ti neměla pánev houpat z leva do prava. Pánev by měla být tedy při jízdě takřka nehybná.
Sklon sedla se nastavuje podle chuti jedce nebo druhu kola. U horských, crossových a silničních kol je ideální vodorovná poloha.