STŘEDOVÝ MOTOR SHIMANO STEPS E8000

Ať už chceš objevovat dobrodružství v těžkém terénu nebo chceš mít radost z dobývání nových kopců. Nový motor SHIMANO STEPS E8000/7000 nabízí další rozměr jízdy na elektrokole. Níže si motor zkusíme kompletně popsat, jeho vlastnosti, přednosti technické parametry a podobně.

Vše o pohonu Shimano

 

Elektrokola se středovým pohonem zažívají v posledních měsících obrovský "boom"!  Velmi přesný pohon v kombinaci s kvalitním jízdním kolem vytváří silnou podporu, která ovládá každý terén s jakýmkoliv převodovým stupněm.  Středový pohon od německé značky SHIMANO je v současné době to nejlepší, co v nabídce elektrokol najdete. Většina světově známých značek jízdních kol pohání svá elektro kola právě pohonem SHIMANO a to především pro jeho vysoký výkonspolehlivostdesign, funkce a samozřejmě prozatím nepřekonanou invenci této německé značky. SHIMANO je leadrem na trhu a každý rok udává nové směry a trendy v kategorii elektrokol.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nový elektro systém SHIMANO STEPS můžeme výkonově srovnat s ostatními motory co jsou aktuálně na trhu. Motor SHIMANO STEPS E8000 vydá maximálně 250W výkonu a jeho kroutící moment je 70Nm, který je srovnatelný s motorem BOSCH nebo YAMAHA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shimano Steps E7000

Špičková motorizace o nepřekonatelné síle posouvá hranice elektromobility o nevídaný kus dále. Vychází ze základu E8000 a byla vyvinuta spíše pro rekreační horskou cyklistiku. Vhodná je pro cyklisty, kteří příliš nevyhledávají technické úseky. Velkou výhodou je její malý rozměr, jenž umožňuje stejně komfortní jízdu jako na běžném horském kole. Tato kompaktní pohonná jednotka byla speciálně navržena ke zdolávání extrémních překážek. Díky kvalitnímu ochrannému krytu můžete vyrazit i do vyvýšeného terénu s rozsáhlými kořeny. Mezi hlavní přednosti jednoznačně patří plně přizpůsobitelná, téměř tichá a snadno ovladatelná podpora. Motor zaručuje přirozený pocit z jízdy a maximální odolnost proti všem povětrnostním podmínkám.

 

Systém se ovládá za pomocí přepínače. Pro změnu režimů podpory slouží levý spínač a pro ovládání převodů (Di2 či mechanické řazení) pravý spínač. Veškeré důležité informace jsou viditelné na novém moderním displeji, který přehledně zobrazuje údaje o nastaveném režimu podpory, rychlosti, aktuálním stavu baterie a převodovém stupni. Další možností je párování displeje se zařízením třetí strany (GARMIN, SIGMA) jako je např. displej, GPS navigace nebo váš smartphone.

 

 

 

Shimano Steps E8000

Nejvyšší řada Shimano Steps E8000 přichází s extrémní sílou, díky které zdoláte i ty nejnáročnější terény. Byla navržena pro agresivní jízdu v drsných podmínkách s extrémními překážkami.  Motor je extrémně lehký, tichý a zároveň dostatečně intuitivní. Při každém sešlápnutí pedálu umí poskytnout přesně takové množství podpory, kolik jí momentálně potřebujete. Speciální konstrukce pohonu poskytuje zcela přirozený pocit z jízdy. Elektromotor byl přednostně konstruován pro elektrokola MTB, která umí veškerý jeho potenciál dokonale využít ve svůj prospěch. Jeho síla je 250W při točivém momentu 70 Nm.

 

Hlavní výhodou proti nižším motorizacím (E7000, E6100, E5000) je aplikace E-TUBE PROJECT, která umožňuje za pomocí vašeho smartphonu, tabletu nebo počítače bezdrátově ovládat firmware vašeho elektrokola. Dále umožňuje nastavení a plnou podporu elektronického řazení Di2. Veškeré funkce a operace si můžete přizpůsobit vašemu osobnímu stylu jízdy. Výhodou je automatická kontrola nového firmwaru při každém spuštění, což umožňuje udržovat veškeré funkce a parametry vždy aktuální. Prostřednictvím této aplikace lze provést mimo jiné i podrobnou diagnostiku chyb a snadno a rychle je opravit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dynamický režim

 

Dynamický režim je výchozí tovární nastavení. Jeho úroveň Boost je nastavena pro maximální podporu. Úroveň Trail je nastavena na nižší úroveň pomoci, pro získání maximální kontroly i v technicky náročných úsecích. Eco je poté nastaveno s důrazem pro co nejdelší dojezd.

 

 

 

 

 

 

Průzkumnický režim

 

Režim nastavení optimální pro poznávání okolní krajiny. Hodnoty jednotlivých asistenční úrovní jsou nastavené na prostřední hodnoty, což vám poskytuje ideální balance mezi asistencí motoru a vaší energií. V těžkých pasážích vám motor poskytne dostatečný výkon pro získání vyšší rychlosti, ale opačně v lehkých úsecích máte dostatek prostoru pro vaše zapojení. Asistenční režim Eco je nastavený na vyšší intenzitu, abyste měli dostatek pomoci i v těžších technických pasážích.

 

 

 

 

 

Vlastní režim

 

Tento režim vám dává plnou svobodu a kontrolu nad vaším elektrokolem, jelikož si všechny úrovně asistence Eco, Trail a Boost můžete nastavit přesně podle vašeho požadavku. Díky tomu docílíte maximálního propojení vás jezdce s jízdním kolem. Hned se budete cítit lépe a mnohem jistěji. Přechod z jednoho typu terénu do druhého se pro vás stane hračkou a budete si moci maximálně užívat jízdu na kole.

 

 

 

 

 

Baterie SHIMANO má nový odolný a vodotěsný obal. Profil baterie a její uchycení je konstruováno tak, že odolává nárazům a vibracím. Obrovskou výhodou  výrobce SHIMANO je možnost individuálních kapacit baterií, kde lze kapacitu baterie na jedno kolo nakombinovat až na 1000Wh.

 

 

 

Nový řídicí a ovládácí systém e-MTB spínač pro intuitivní ovládání má ergonomickou pozici přepínače vyvinutou speciálně pro MTB. V režimu Power Walk, motorová přípomoc je k dispozici zatímco tlačíte kolo vedle sebe. Bezdrátově se můžete spárovat se smartphonem a tabletu pomocí aplikace E-TUBE.

K dispozici jsou tři režimy pomoc: Eco, Trail a oživení, s druhým dávat maximálně 300% pomoci. Můžete také získat procházka pomáhat funkci pomoci vypořádat se s hmotou na stroji, když jste mimo něj.

 

 

 

Řadící systém elektropřípomoci bude asi všem velice povědomí, jelikož se používá jako typ elektronického řazení, který používá systém DI2 SHIMANO, s nastavením pomoc je ovládán pomocí Firebolt přepínače a malým barevným displeyem pro zobrazení nastavení, jako je rychlost, rozsah, režim pomoci a další. Je to velmi elegantní, mnohem víc než jakýkoliv jiný systém na současném trhu.

Díky rozhraní E-Tube, můžete nastavit libovolný počet nastavení v systému by si přejete přes Bluetooth. Jak se dalo očekávat, to je plně kompatibilní s Di2 ozubení a při použití jako že přehazovačka bere energii z hlavního akumulátoru.

 

 

 

 

 

 

Nový řídicí a ovládácí systém e-MTB spínač pro intuitivní ovládání má ergonomickou pozici přepínače vyvinutou speciálně pro MTB. V režimu Power Walk, motorová přípomoc je k dispozici zatímco tlačíte kolo vedle sebe. Bezdrátově se můžete spárovat se smartphonem a tabletu pomocí aplikace E-TUBE.

K dispozici jsou tři režimy pomoc: Eco, Trail a oživení, s druhým dávat maximálně 300% pomoci. Můžete také získat procházka pomáhat funkci pomoci vypořádat se s hmotou na stroji, když jste mimo něj.

 

 

 

 

 

 

 

 

Motor Shimano Steps MTB E8000 - testovací jízda

Uvedení do provozu motoru Shimano Steps MTB E8000, udělalo v segmentu elektrokol poměrně rozruch, zde zodpovíme plnou řadu otázek ohledně tohoto motoru: Jak motor jede? Co to vlastně je za motor? Je to lepší motor než Bosch? No, čekání skončilo a můžeme výhradně provést první správný test.

 

 

 

 

Technické informace o Shimanu Steps MTB E8000

Poté, co jsme představili Shimano Steps 8000 ve všech svých parametrech, nyní je čas na první zkušební jízdu. Kompaktní rozměry skříně motoru jsou obzvláště patrné u pilového kotouče STEVENS plus, což má za následek zjednodušení integrace motoru. Je zřejmé, jak důležitá je tato práce, když zvážíte, kolik úsilí Cannondale investoval, aby integroval motor Bosch do svého nového motoru Moterra. Stejně jako většina konkurence má baterie pro motor Steps kapacitu 500 Wh.

 

 

 

Malé rozměry motoru zjednodušili práci vývojářům elektrokola, tedy mnohem jednodušší integrace do geometrie elektrokola.

 

 

První pohled na Shimano MTB E8000

Na první pohled jsme odhadli to, že velmi dobře je udělán vlastní počítač a ovládací páčka , skutečnost potvrdila naše předpoklady. Na levé straně řidítek je namontována "řadicí páka", která má tři úrovně asistence. Na páčce má malé hřebeny a vynikající ergonomii, která odpovídá přirozenému pohybu vašich prstů. Přesouvání je rychlé, intuitivní a především pohodlné.

 

 

 

Super ergonomie - v našich očích tato páčka nastavuje nový standard! Počítač má poměrně chráněnou pozici za řidítky.

 

 

Pokud jde o velikost, počítač je o něco větší než na modelu skupiny Di2. Jeli jsme po lese, kde se světlo dramaticky měnilo, kdy v zákrytu stromů jsme jeli ve stínu, pak jsme vyjeli na přímé slunce - a bez ohledu na to, pod jakým úhlem na display pohlédneme,  je opravdu výborně čitelný. Toto - společně s novou ergonomickou páčkou a chráněnou pozicí displaye mezi představcem a řidítky - nám potvrzuje: Shimano může nastavit nový standard pro pohonné jednotky. Ale bude mít i stejnou úroveň?

 

 

První dojmy z kroků Shimano MTB E8000

  

 

 

První dva režimy - eko a cestovní - poskytují poměrně mírnou podporu asistence, mnohem menší než ta, co se objevuje ve sportovním režimu Bosch Performance CX. Pak je zde tzv. Boost režim, který néjlépe vystihuje svůj název. Podle Shimana je podpora nejvhodnější pro strmé stoupání a situace, kdy skutečně potřebujete maximální úroveň podpory. Pro ně představují trail a eco dva hlavní režimy. Musíme zmínit, jak motor Shimano Steps MTB dodává neuvěřitelně konzistentní výkon, vytváří skvělý výkon od nízké až vysokou kadenci - to samo o sobě překonává motory Yamaha a Brose, protože to je přesně ten aspekt, který je u motorů kritizován. Brose se ukázalo být vysoko nezávislé na kadenci a poskytovalo optimální podporu zejména s vysokou frekvencí. Yamaha, na druhou stranu,  poskytne skutečně jen plnou podporu, když budete šlapat stálou kadencí kolem 75 úderů za minutu. Ale zpět k Shimanu ...

 

 

 

 

Opravdu bychom chtěli vidět jiný systém příšlapu, který by se lišil mezi trailem a boostem, nebo dokonce i Shimano, aby ustálil rozdíl mezi nimi. Vidíte-li tak dobře navrženou páčku pro přepínání mezi jednotlivými režimy, je tedy velmi snadné si nastavit sílu příšlapu do pedálu. Další ubrání by vedlo k menší spotřebě baterie, protože můžete nastavit požadovanou úroveň podpory, a tím ztratit méně energie.

 

 

Nový výkonový balíček od firmy Shimano - motor MTB E8000 Steps.

 

 

Zatímco trailový režim měl tendenci být příliš slabý na mega strmých stoupáních, velká síla boost režim skutečně vedla k sporadicky ke ztrátě trakce. A chvíli trvalo, než si zvykli na relativně pomalé zpoždění.

Své naděje upínáme k aplikaci E-Tube, která se očekává v červenci pro iPady, v září pro iPhony a od listopadu pro zařízení Android. To by mělo umožnit jezdcům individuálně naladit jejich motor, hodně ve stejném duchu jako u Specialized.

Pohled na předchozí generace motorů Bosch jejich neustálé vylepšení, které byly provedeny, už jsou na hraně možných dalších inovací: stále ale existuje mnoho potenciálu v softwaru a ladění motorů. Shimano tento potenciál popadl a pracuje s ním -  nejen proto, že jde o sériovou výrobu, ale i o budoucnost. A to vypadá vzrušující! Připojení a integrace Di2 otevírá další řadu příležitostí k zlepšení.

 

 

Určitě na správné cestě - nový motor Shimano Steps má potenciál nastavit nové standardy (a v našich očích již má!)